Корак ка једноставном
07.02.2021У овом првом чланку после доста времена, пружићу кратак опис онога на чему сам радио од последњег писања.
suckless филозофија
Суштина ове програмерске филозофије је у једноставности. Уместо да циљ писања програма буде изворни код који се мери десетинама хиљада линија кода, користи десетине библиотека и има за резултат шарену апликацију која је спорија од пужа, циљ се поставља на што краће програме који притом не губе на функционалности. Обично мањи и једноставнији програми садрже и мање грешака.
Примењено на мој сајт, JavaScript је у случају личне презентације апсолутно непотребан. Једини њен део коме је заиста потребан JavaScript је страница са програмима, на којој су програми могли да се извршавају преко емулатора DOS-а1. MySQL база је такође непотребна — уместо ње користим CSV фајлове за складиштење података. Зашто компликовати?
slweb
Програм који омогућава писање страница у Markdown-у је slweb, статички генератор веб страна који пишем већ неко време. „Статички генератор веб страна“ значи да је то програм који преводи текст, у овом случају задат у посебној верзији формата Markdown, у HTML. Више о slweb-у можете видети на његовој страници.
У овом тренутку сматрам да slweb има довољно могућности и да даје довољно добар излаз да бих могао да верзију моје личне странице писану у њему, коју припремам већ неко време, поставим уместо досадашње верзије која је писана у Nuxt.js-у.
strahinja-org-slw
Ово је горепоменута верзија мог сајта, која се углавном састоји од Markdown
фајлова из директоријума content
и низа фајлова система за изградњу
redo. На њој радим од када сам почео и рад на slweb-у.
Artix Linux
Мој повратак свету ГНУ-а са Линуксом је обележило сазнање да већина дистрибуција користи нови init систем, звани systemd. Овај систем раскида са Уникс филозофијом програма који „раде једну ствар и раде је добро“. Ради се о наметнутом решењу од стране фирме RedHat, коју је усвојила већина mainstream дистрибуција ГНУ-а са Линуксом. Systemd садржи читав низ дискутабилних решења, која су описана на горњем линку. На срећу, постоје дистрибуције ГНУ-а са Линуксом које користе алтернативне init системе. Дистрибуција за коју сам се ја одлучио је Artix Linux.
Ово је само кратак сиже, а пошто сада радим у далеко ефикаснијем систему за писање веб страна, планирам чешће update-ове, наравно у мери у којој ми то дозволе остале обавезе.
1. Тренутно ова могућност није подржана.